Potravinové alergie

Potravinové alergie, skôr však hovoríme o potravinových intoleranciách, označujeme ako zníženú alebo žiadnu schopnosť stráviť určitý druh potravy (alebo jej časť). Intolerancia potravín znamená z pohľadu nášho tela nedostatok alebo úplnú absenciu tráviacich enzýmov.

Ak hovoríme o absencii enzýmov v súvislosti s intoleranciou niektorého druhu potravy, hovoríme o tráviacich enzýmoch. Tieto enzýmy sú látky produkované tráviacou sústavou a žľazami s vnútornou sekréciou. Nachádzajú sa napr. v slinách, žalúdočných šťavách, žlče a sekrétu vylučovanom pankreasom alebo stenou tenkého čreva, rovnako ako dvanástnika. Enzýmy rozkladajú jednotlivé zložky potravín na menšie prvky, ktoré telo potom opäť pomocou enzymatické činnosti dokáže využiť k stavbe tela a prevádzky bunkovej činnosti. Sú tak úplne zásadné v procese trávenia a zachovanie funkcie všetkých životných procesov organizmov.

Na rozdiel od potravinovej alergie, nie je potravinová intolerancia spôsobená imunitnou reakciou, ale metabolickou poruchou. Jedná sa o nedostatok alebo úplnú absenciu látok (spravidla enzýmov), ktoré sa podieľajú na spracovaniu potraviny alebo jej zložky. Príkladom môže byť laktózová intolerancia spôsobená nedostatkom laktázy – enzýmu štiepacieho mliečny cukor alebo intolerancie na lepok (glutén).

Jedny z najčastejších potravinových intoleranciou sú:

  1. Intolerancia na lepok
  2. intolerancia laktózy

Intolerancia na lepok

Lepok je zložený z komplexných peptidov, z ktorých niektoré sú toxické pre tých, ktorí trpia citlivosťou súvisiacimi s lepkom. Symptómy vznikajú kvôli deficiencii enzýmu, ktorý vo väčšine ľudí pracuje na rozkladanie glutenových peptidov na neškodné a ľahšie stráviteľné menšie fragmenty.

Výskyt intolerancie na lepok

Obrovskú skupinu tvoria ľudia s rôznou úrovňou intolerancie na lepok. Do tejto skupiny patria alergické prejavy či tzv. neceliakální gluténová senzitivita (NCGS). U týchto intolerancií môžu mať okrem lepku svoj vplyv aj ďalšie nestrávené vlákniny z obilnín. Odhaduje sa, že niektorý druh intolerancie na glutén má približne 15% ľudí, čo z pohľadu SR predstavuje až 0,8 mil. obyvateľov.

Pri precitlivenosti na lepok z pšeničných obilnín (pšenica, raž, jačmeň a ovos) možno pečivo konzumovať, bez toho by to nejako výrazne poškodilo čreva. Ale netreba to preháňať. Ak sa niekto rozhodne vylúčiť zo stravy lepok, často sa stáva, že sa za jeden či dva týždne začne cítiť lepšie. Zmiernia sa problémy s trávením, nadúvanie je odrazu preč, menej bolí hlava i kĺby. Niektorí ľudia sa zrazu dokážu lepšie sústrediť, nebývajú tak unavení a vyčerpaní. Precitlivenosť na lepok sa začala podrobnejšie skúmať len nedávno. V súčasnosti sa diagnóza stanovuje podľa toho, či sa príznaky pri dodržiavaní bezlepkovej diéty zlepší, hoci testy na celiakiu sú negatívne. Pri precitlivelosti na lepok črevné klky nie sú zapálené ani inak poškodené, ale ak to náhodou preženiete s pečivom, imunitný systém sa necíti príjemne. Priepustnosť čreva môže byť zvýšená len prechodne. Stáva sa to po užívaní antibiotík, pri nadmernej konzumácii alkoholu alebo v strese. Aj tieto príčiny môžu vyvolať príznaky neznášanlivosti lepku. Mnoho ľudí tiež drží bezlepkovú diétu len kvôli tomu, aby schudli, cítili sa lepšie alebo aby dosahovali lepšie výsledky v športe.

Zdravotné problémy spojené s intoleranciou na lepok

  • Tráviace problémy, nadúvanie a plynatosť
  • Chronická únava – problémy s absorpciou živín v črevách
  • Migréna- môže sa prejaviť aj niekoľko hodín po konzumácii pečiva
  • Možné závraty – lepok nepríjemne ovplyvňuje mozoček, ktorý má vplyv na koordináciu pohybov a rovnováhu
  • Opuch kĺbov – lepok môže spôsobiť zápaly kĺbov
  • Ekzém, žihľavka – červené škvrny z dôvodov precitlivenej pokožky môžu byť alergickou reakciou na lepok
  • Svrbenie v ústach a krku

Skryté intolerancie lepku, ktoré sa podľa niektorých odborníkov šíri ako epidémia, sú dôvodom, prečo mnoho ľudí po prestupe na bezlepkovú stravu obvykle zaznamená nielen úbytok na váhe, ale celkovo sa začne cítiť lepšie.

Drtivá väčšina potravín s lepkom je základom z múky – všetky druhy slaného pečiva a cestoviny. Ďalej koláče, buchty, torty, sušienky, oblátky, čiastočne dokonca aj čokoláda a niektoré údeniny. Zvlášť prospešná môže byť bezlepková strava v prípade, že sa potrebujeme zbaviť tuku na bruchu. Lepok sa totiž ukladá v tukoch najmä v oblasti brucha. Je známy pojem „múčne brucho“. Ak redukujeme váhu, je práve v tejto oblasti chudnutia najťažšie. Pri bezlepkovom stravovaniu či zlepšenom tráveniu lepku sa darí krásne vytvarovať aj tieto partie.

Laktózová intolerancia

Ľudia trpiaci laktózovou intoleranciou majú po konzumácii mliečnych výrobkov problémy so zažívaním, čo často negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Prejavuje sa celý rad príznakov, medzi ktoré patrí hnačka, kŕče v oblasti brucha alebo nadúvanie. Ľudia trpiaci laktózovou intoleranciou majú zníženú funkciu laktázy, enzýmu potrebného na rozloženie laktózy. Laktóza je mliečny cukor, ktorý sa nachádza v mliečnych produktoch. Jedná sa o disacharid, čo znamená, že sa skladá z dvoch molekúl cukru. Z glukózy a z galaktózy. Enzým laktáza tieto dve spojené molekuly cukru štiepi späť na glukózu a galaktózu, ktoré sa následne môžu vstrebať zažívacím traktom do krvi. Ak je enzým laktáza neaktívny, mliečny cukor sa zažívacím traktom nevstrebáva do krvi, ale pokračuje ním ďalej do nasledujúcich oddielov, kde pôsobí spomínané zažívacie ťažkosti.

Laktózová intolerancia je teda neschopnosť vstrebávať laktózu, čiže mliečny cukor. Je spôsobená nižšou aktivitou enzýmu laktázy, ktorá tento mliečny cukor rozkladá.

Existujú dva druhy laktózovej intolerancie, z ktorých každý má inú príčinu:

Primárná laktózová intolerancia

Primárná laktózová intolerancia je veľmi častá. Ide o znižovaní funkcie enzýmu laktázy, ku ktorému dochádza postupne s narastajúcim vekom. Táto forma neznášanlivosti mliečneho cukru je čiastočne daná geneticky. Jej výskyt je v niektorých oblastiach sveta častejší. Populačné štúdie ukázali, že touto intoleranciou trpí 10-40% Európanov, 44% Američanov a 80-100% Ázijcov a Afričanov.

Sekundárná laktózová intolerancia

Sekundárná laktózová intolerancia je vzácna. Je spôsobená rôznymi druhmi ochorení, ako je napríklad celiakia (neznášanlivosť lepku) alebo infekciou.

Výskyt laktózovej intolerancie

Laktózová intolerancia je veľmi rozšírenou potravinovou intoleranciou. Laktózová intolerancia patrí medzi poruchy zažívania spôsobené poruchou vstrebávania laktózy. Celosvetovo postihuje až 75% celkovej populácie. Laktózová intolerancia (príp. laktózová neznášanlivosť, laktázová nedostatočnosť, laktázová insuficiencie či deficiencie a hypolaktázie) je neschopnosť organizmu tráviť a vstrebávať mliečny cukor. Približne 4% (Dánsko) až 56% (Taliansko) európskej populácie trpí poruchou vstrebávania laktózy.

V našej populácii sa podľa posledných prieskumov uvádza, že laktózovou intoleranciou trpí až 20% obyvateľov.

Najčastejšie prejavy laktózovej intolerancie

  • Nadúvanie
  • Brušné kŕče
  • Plynatosť
  • Hnačka

Niektorí ľudia majú pocity nutkanie na stolicu, zvracia, trpí bolesťami brucha a zápchou. Hnačka sa dostavuje z toho dôvodu, že nedochádza ku vstrebaniu mliečneho cukru do krvi. Ten zostáva v tráviacej trubici a osmoticky na ňu pôsobí, čím sa do trubice začne vstrebávať viac krvi a vzniknutá stolica je hnačkovitá.

Akonáhle sa raz laktóza dostane do hrubého čreva, začína byť fermentovaná baktériami, ktoré ju premieňajú na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, a na plyn. Ten je príčinou plynatosti, plynatosť (prdenie) a bolesťou.

Závažnosť príznakov môže byť rôzna. Záleží na tom, koľko laktózy je vaše telo schopné vstrebať a koľko jej sami prijímate potravou.